top of page
dagmara-barna-fot.-Zbigniew-Malak.jpg

Dagmara Barna & Adalbert Consort

 

Dagmara Barna

jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Cezarego Szyfmana. Uczennica wybitnej śpiewaczki Olgi Pasiecznik. W grudniu 2012 roku ukończyła Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na tejże uczelni. W latach 2014 – 2017 uczestniczyła w Programie Kształcenia Młodych Talentów – AKADEMIA OPEROWA, prowadzonego przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie.

W listopadzie 2013 roku została laureatką drugiego miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej Cancium Gaudium w Poznaniu, a we wrześniu 2015 roku, wraz z pianistą Mariuszem Kłubczukiem, zdobyli drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pieśni XX i XXI wieku w Karlsruhe. W maju 2016 roku otrzymała nagrodę im. Carlo Marii Giuliniego za wykonanie wyrastające z głębokiego przeżycia i czerpiące z istoty człowieczeństwa na 9. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W styczniu 2017 roku otrzymała drugie miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach. W lutym 2017, na I Międzynarodowym Konkursie im. Marii Campi z Miklaszewiczów w Lublinie, została nagrodzona za najlepsze wykonanie pieśni. Tego samego roku otrzymała także Złoty Medal na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie w Berlinie.

Wykonała partię Amphitrite oraz Ariela w operze Burza H. Purcella, a także Poppei  w Koronacji Poppei C. Monteverdiego w Teatrze Collegium Nobilium, Venus w operze Venus i Adonis J. Blowa w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Paminy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz Paminę w adaptacji opery Czarodziejski Flet – O Królestwie Dnia i Nocy oraz zaczarowanych instrumentach w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wcieliła się także w rolę Dorindy w operze Orlando G. F. Händla Teatrze Królewskim – Łazienki Królewskie w Warszawie, Dalindy w Ariodante G. F. Händla w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz Królowej Kier w musicalu Alicja w Krainie Czarów A. M. Huszczy  w Filharmonii Gorzowskiej.

Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach, lekcjach i warsztatach prowadzonych m.in. przez Eytana Pessena, Matthiasa Rexrotha, Neila Shicoffa, Izabellę Kłosińską Tomasza Koniecznego, Dirka Snellingsa, Jana Philippa Schulza, Rudolfa Piernaya, Ewę Podleś, Brendę Hurley czy Jerzego Marchwińskiego.

W roku 2011 wraz z Weroniką Grozdew – Kołacińską i zespołem Ars Nova nagrała płytę Renaissance Polish Music z Tabulaturą Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, która otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2011 w dziedzinie Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa.

 

Adalbert Consort

to zespół wykonujący muzykę dawną. Powstał w oparciu o członków Stowarzyszenia „Z Muzyką do Ludzi": Ewa Biały (recorder, traverso) oraz Maciej Kończak (gitary historyczne, lutnie) a także wykładowców Akademii Muzycznej w Poznaniu – Elżbietę Karolak (pozytyw) i Henryka Kasperczaka (lutnie). Nazwa zespołu Adabert Consort nawiązuje do pochodzącego z Gostynia, wybitnego renesansowego lutnisty Wojciecha (po łacinie Adalbert) Długoraja, którego postać i muzykę od siedmiu lat Stowarzyszenie promuje organizując międzynarodowy festiwal lutniowy w Gostyniu. Zespół nie ogranicza się tylko do repertuaru doby odrodzenia, a z zamiłowaniem wykonuje muzykę epoki baroku i wczesnego klasycyzmu. Muzycy starają się jak najwierniej oddać sens wykonywanych dzieł poprzez właściwą, lecz zarazem twórczą interpretację opartą o dźwięki płynące z instrumentów oryginalnych z danych epok bądź ich kopii.

bottom of page